گرفتن – گیره تصویر پرونده ترافیک کمیسیون

گرفتن – گیره: تصویر پرونده ترافیک کمیسیون شورای شهر کمیسیون عمران اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی انباشت تقاضای مطلق در بازار مسکن

آمار خرید و فروش مسکن در فروردین ماه ۱۳۹۷ حاکی از آن است بعد از دو سال که شرایط پیش‌رونق مسکن فراهم شده است بود، مجددا معاملات به سطح سال ۱۳۹۴ رسیده است. 

انباشت تقاضای مطلق در بازار مسکن

انباشت تقاضای مطلق در بازار مسکن

عبارات مهم : ایران

آمار خرید و فروش مسکن در فروردین ماه ۱۳۹۷ حاکی از آن است بعد از دو سال که شرایط پیش رونق مسکن فراهم شده است بود، مجددا معاملات به سطح سال ۱۳۹۴ رسیده هست.

به گزارش ایسنا، فروردین ۱۳۹۳ تعداد ۷۲۲۱ مورد خرید و فروش مسکن در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران انجام شده است بود. فروردین ماه ۱۳۹۴ معاملات شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به ۴۹۱۵ مورد رسید که ۳۱.۹ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل کم کردن یافت. در فروردین ۱۳۹۵ ولی این کم کردن قطع شد که تعداد خرید و فروش ۵۹۱۸ مورد بود و شاهد زیاد کردن ۲۰.۴ درصدی معاملات نسبت به سال ۱۳۹۴ بودیم. در فروردین ۱۳۹۶ نیز با این که تا حدودی از سرعت سقوط خرید و فروش کاسته شده است بود و ۵۳۸۴ مورد معامله انجام شد، کم کردن ۸.۵ درصدی خرید و فروش نسبت به سال ۱۳۹۵ به ثبت رسید. فروردین ۱۳۹۷ نیز ۵۰۴۶ مورد خرید و فروش مسکن انجام شد که حاکی از افت ۶.۳ درصدی نسبت به وقت مشابه سال قبل بود.

همان طور که آمار نشان می دهد بازار مسکن بعد از سال ۱۳۹۳ در محدوده ۵۰۰۰ معامله باقی مانده و اثر زیاد کردن تدریجی معاملات که از نیمه دوم سال گذشته شروع شده است بود از بین رفته هست. حتی رشد یکباره قیمت مسکن در سه ماهه سوم سال گذشته رکود این بخش را نسبت به دو سال قبل عمیق تر کرد.

انباشت تقاضای مطلق در بازار مسکن

رکود خرید و فروش در حالی رقم خورده که آمارهای ساخت و ساز نیز چندان امیدوار کننده نیست. اگر میانگین نیاز به یک میلیون واحد مسکونی که طرح جامع مسکن به آن تاکید دارد را ملاک قرار دهیم هم اکنون ساخت و ساز حدود یک سوم این رقم است.

لذا بخش مسکن با پارادوکسهایی مواجه شده است هست؛ از یک طرف قیمتها رشد کرده و از طرف دیگر توان تقاضای مصرفی به قیمتها نمی رسد. از یک سو با توجه به بازدهی پایین این بخش، ساخت و ساز در رکود واقع شده است است و از سوی دیگر با توجه به حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار ازدواج سالیانه، تقاضای مطلق روز به روز انباشته می شود؛ تقاضای مطلقی که توان خرید ندارد و به اجبار به سمت بازار اجاره بها حرکت می کند. لذا آینده نگری می شود در امسال با توجه به زیاد کردن قیمت ارز، قیمت رشد اجاره بها نسبت به سال قبل زیاد کردن پیدا کند. این در حالی است که بر اساس آمار سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۴۹۰ هزار واحد مسکونی در پایتخت کشور عزیزمان ایران و ۲.۶ میلیون واحد مسکونی در کل کشور خالی مانده و این در حالی است که خبری از وضع مالیات بر منزل های خالی نیست.

آمار خرید و فروش مسکن در فروردین ماه ۱۳۹۷ حاکی از آن است بعد از دو سال که شرایط پیش‌رونق مسکن فراهم شده است بود، مجددا معاملات به سطح سال ۱۳۹۴ رسیده است. 

بنابراین گزارش، طبق قانون، وزارت راه و شهرسازی باید تاکنون سامانه ملی اسکان را ایجاد می کرد ولی هنوز این اقدام انجام نشده هست. ۲۸ فروردین ماه امسال حمیدرضا عظیمیان ـ مدیرعامل شرکت ملی زمین و مسکن به ایسنا گفت: حدود ۵ ماه پیش مسوولیت راه اندازی سامانه جامع املاک کشور به ما واگذار شده است و باید هزینه های آن را بر عهده بگیریم. به تازگی کار را شروع کرده ایم و در حال گزینش مشاور هستیم. قرار است کلیه اطلاعات برخط املاک کشور در این سامانه ثبت شود که یکی از آن موارد، عنوان منزل های خالی است.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | فروردین | فروردین ماه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs